Filtrace

 

 

Pro úpravu akvarijní vody se používají filtry. Filtr proto, protože vodu filtrujeme přes různé hmoty, které zachycují, odstraňují nebo ovlivňují vodu v nádrži. S použitím filtru voda vydrží déle "čerstvá" a napomáhá k odbourávání škodlivin ve vodě. 

Existuje celá řadu filtrů co do velikosti (objemu), druhu použití, technického řešení, apod. Zde se dozvíte o běžných druzích něco málo informací, aby výběr byl racionální a uvážlivý. 

Akvarijní filtry rozlišujeme na dvě skupiny: Vnitřní (interní), Vnější (externí). Ty mohou být buď: elektrické (poháněné vrtulovým čerpadlem) nebo poháněné vzduchem. Dále pak na: Mechanické (odstraňují z vody mechanické nečistoty), Chemické (odstraňuje z vody rozpuštěné látky) a Biologické (využívá "užitečné bakterie", které přeměňují škodlivé látky na méně škodlivé). Elektrické filtry jsou modernější, dražší, účinnější a výkonnější a ty poháněné vzduchem se dnes prakticky nepoužívají (jen ve starých nádržích o malém objemu). 

1) Vnitřní filtr poháněný vzduchem 

Tento typ je tím "prvním průkopníkem", který posunul akvaristiku zase o krok dále. K jeho provozu potřebujete vzduchovací motorek. Skládá se z trubice, do které přivádíte vzduch, molitanové vložky, vzduchovací hadičky a vzduchovacího kamínku. Funguje na principu stoupání vzduchu. Vzduchové bublinky přivedené do filtru stoupají k hladině a stahují s sebou vodu, která musí projít skrz filtrační materiál. Toto provedení filtru má mnoho technických obměn a dá se různě kombinovat. Např. dvojité i trojité filtry, různé velikosti a tvary.



Výhody: je v tom, že je opravdu velmi levný a nečiní potíže si ho vyrobit podomácku. 

Nevýhody: nevýhod je hned několik. Zaprvé potřebujete vzduchovací motorek, který není vždy potřeba. Dále kazí vzhled nádrže a asi tou největší nevýhodou je ten fakt, že když budete filtr čistit a vyndávat z nádrže, všechny nečistoty obsažené v molitanu vám "sjedou" do vody a akvárium je opět kalné. Dá se to vyřešit tím, že pod molitan dáte ve vodě igelitový sáček a pak teprve filtr vyndáte. 


2) Vnitřní elektrický filtr 

Je modernější obdoba toho zmiňovaného nahoře. Funguje na stejném principu s tím rozdílem, že pro pohyb vody skrz filtrační materiál, se nevyužívá vzduchových bublinek, ale vodního vrtulového čerpadla. 

Všechny tyto filtry tohoto typu jsou prakticky stejné, mění se pouze design, kapacita a výkon. Většina jich má navíc i možnost připojit k vyústění filtru vzduchovací hadičku (je součástí filtru) a tím nádrž zároveň i vzduchovat. Proud tryskající z vyústění, strhává vzduch v hadičce a "rozprašuje" ho po nádrži. Vesměs jsou všechny interní filtry vhodné pouze k mechanické filtraci (viz. níže). Objem filtračního média a výkony se pro jiný způsob filtrace příliš nehodí. Na každém obalu by mělo být napsáno pro jaké objemy nádrží je filtr vhodný. Také sami si můžete posoudit je-li filtr vhodný zrovna pro vaše akvárium. Hodinový průtok by se měl pohybovat od 1 až 5 násobku skutečného objemu vody v nádrži (např. 300 litrová nádrž = cca. 250 litrů vody, čili průtok filtrem volit od 250 - 1250 l/h). Výkon filtru stanovujeme s přihlédnutím na stav rybí osádky, celkové účinnosti filtrace a frekvence čištění. Přerybněná akvária logicky vyžadují nutně filtry o vyšším výkonu. Mnohdy jsou však údaje udávané výrobcem zkreslené, protože hodinový průtok je měřen bez zátěže a je ideální. Reálný průtok je pak mnohdy menší. Sám jsem měl externí filtr EHEIM s průtokem 440 l/h (dle výrobce), ale já naměřil v provozu 257 l/h. Vše zpomalují filtrační náplně a znečištění filtru.



Výhody: výkon vs. cena, relativně malá hlučnost, možnost vzduchovat bez vzduchovacího motorku, u těchto typů už není tak markantní to, že vám "sjedou" exkrementy v náplni zpět do vody 

Nevýhody: kazí vzhled nádrže, cena 


3) Vnější elektrický závěsný filtr 

Tento druh filtru je "o krok dál" co se týče technického řešení. Už není vně akvária a neruší vhled. Visí za akváriem. Vodu z akvária si nasává sám díky silnému čerpadlu. Provoz je takřka bezproblémový a údržba také. Sám jsem jeden výrobek tohoto druhu vlastnil a byl jsem s ním nadmíru spokojen. Jediná potíž nastává u větších nádrží, které mají pro svou velikost (respektive délku) nalepené u horního okraje vyztužovací pásky skla. Filtr se poté nedá zavěsit na zadní stěnu, pouze na boční (dovoluje-li to prostor, technické řešení krytu, apod.).



Výhody: nekazí vzhled nádrže, větší objem filtrační hmoty 

Nevýhody: voda vytékající (spíše ale padající) z filtru způsobuje silné víření, cirkulace vody není dostatečná, protože voda vytékající z filtru padá ihned pod nasávání (viz. obrázek).